Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sepsa zabija na Podkarpaciu

Ewa Kurzyńska
W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie na bieżąco badane są próbki, pobrane od ewentualnych nosicieli groźnej bakterii.
W laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie na bieżąco badane są próbki, pobrane od ewentualnych nosicieli groźnej bakterii. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Zmarło już dwoje zarażonych dzieci. 14-latka z Tarnobrzega wciąż walczy o życie. Lekarze i najbliżsi, którzy mieli kontakt z chorymi, poddawani są kuracji antybiotykowej.

Pierwszą ofiarą sepsy była 11-miesięczna dziewczynka. Zaczęło się od 39-stopniowej gorączki. Stan dziecka pogarszał się błyskawicznie. Do szpitala w Tarnobrzegu dziewczynka trafiła już umierająca.

Lekarzom nie udało się uratować także 10-tygodniowego niemowlęcia z Leżajska. Dwa tygodnie temu zmarło w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Dziecko zachorowało kilka dni po chrzcinach.

- To był ciężki przypadek sepsy. U dziecka doszło do niewydolności wielonarządowej - mówi Wojciech Chmiest, ordynator Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w SW nr 2.

Te objawy powinny zaniepokoić:

Te objawy powinny zaniepokoić:

* duże skoki temperatury ciała
* bardzo wysoki albo niski poziom leukocytów
* oddech - ponad 20 na minutę
* tętno - ponad 90 na minutę
*w przypadku ciężkiej sepsy występują: gorączka, dreszcze, wymioty, bóle brzucha, wybroczyny na skórze, niekiedy majaczenie.

Leczą najbliższych

Na posocznicę zachorowała 14-latka z Tarnobrzega. O życie dziecka wciąż walczą lekarze krakowskiego szpitala.

- W każdym z tych przypadków chorobę spowodowała bakteria zwana meningokoką - mówi Waldemar Burzyński z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Pracownicy Sanepidu ustalili listę osób, które miały kontakt z chorymi. Większości, na wszelki wypadek, podano antybiotyki. Biorą je również lekarze z oddziałów, na których przebywali zarażeni. Obserwacją objęto m.in. uczniów gimnazjum w Tarnobrzegu, do którego chodziła chora 14-latka. Wszystko po to, by zapobiec kolejnym zachorowaniom.

Sepsa, inaczej posocznica jest ogólną reakcją organizmu na zakażenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Choroba może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych jak i cierpiących wcześniej na inne choroby.

12 nosicieli

Na tym nie koniec. Na przełomie roku w naszym regionie przebywało 7 osób, które miały kontakt z żołnierzami z województwa mazowieckiego, chorymi na sepsę. Wojskowi nie żyją. Przyczyną choroby był wyjątkowo złośliwy szczep meningokoki.

- Ustalono, że w regionie z przybyszami kontaktowało się 78 osób. Wszystkich przebadano - mówi Waldemar Burzyński.

U 12 osób stwierdzono groźną bakterię.

Więcej jutro w Magazynie Nowin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24