Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet Bóg studiuje Torę

Antoni Adamski
Procesja z nowym egzemplarzem Tory przywiezionej z Izraela do Leżajska.
Procesja z nowym egzemplarzem Tory przywiezionej z Izraela do Leżajska. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Prawie 6 tysięcy chasydów - ortodoksyjnych Żydów z całego świata przyjechało w weekend do Leżajska.
Zydzi w Lezajsku

Żydzi w Leżajsku

Niektórzy przybyli tylko na kilka godzin, aby modlić się na grobie cadyka Elimelecha Lazara Lippmana (Weissbluma).

Jego 221 rocznica śmierci przypadła w niedzielę, czyli 21 miesiąca Adar 5767 roku wg. kalendarza żydowskiego. Żydzi wierzą, że tego dnia dusza cadyka pojawia się nad jego grobem. Jest to najlepsza okazja by prosić go o zdrowie i rozwiązanie problemów życiowych.

Karteczki jak śnieg

Prośby zapisane na karteczkach (kwitełeh) składane są na grobie Elimelecha na leżajskim kirkucie (cmentarzu żydowskim). Już piątek wieczorem grób cadyka zasypany był - jak śniegiem - białymi karteczkami papieru.

Modlących się było jednak niewielu, gdyż chasydzi przygotowywali się do szabatu. Poprzedziła go pierwsza w powojennym Leżajsku procesja z nowym egzemplarzem Tory przywiezionym z Izraela.

Tora - najświętsza księga religijna judaizmu. Tekst Pięcioksięgu Mojżeszowego przepisany ręcznie na pergaminowych zwojach nawinięty jest na drewniane drążki. Owinięty bogato haftowaną materią, zwieńczony koroną z dzwoneczkami przechowywany jest na honorowym miejscu w synagogach i domach modlitwy.

Tora zostaje w Leżajsku

Rabin Wyzny z Izraela w otoczeniu innych rabinów uroczyście wyniósł Torę na plac Targowy. Szybko uformował się pochód. Torę osłaniała ozdobna hupa (baldachim). Obok niej szli chłopcy z pochodniami.

Chasydzi tańczyli i śpiewali wyrażając swą radość. Procesja przeszła przez dawną żydowską dzielnicę Leżajska. Trasa prowadziła przez pl. Targowy (tu znajdował się niegdyś stary dom modlitwy), ul. Krótką i równoległą do kirkutu, ulicą Górną.

Największa świętość

Przed wejściem do kirkutu pochód na chwilę zatrzymał się, a później skierował na ul. Studzienną 2 - do siedziby Fundacji Chasydów. Tu uroczyście umieszczono Torę w Aron Hakodesz (specjalnej szafce do przechowywania Tory).

- Tora to największa świętość. Nawet Bóg studiuje Torę - wyjaśnia Joseph Anon z Jerozolimy. - Jako Najwyższa Mądrość istniała jeszcze przed stworzeniem świata. Świątobliwi mędrcy tacy jak Elimelech są żywym wcieleniem Tory. Jest ona naszą najwyższą radością i z taką radością ją przyjmujemy.

Po procesji w specjalnie rozbitym namiocie rozpoczęła się uroczysta wieczerza szabasowa na 1200 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24