Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na internet i telefony

Krzysztof Potaczała
W wielu bieszczadzkich wsiach telefon w budce wciąż stanowi jedyną możliwość kontaktu ze światem. Tak samo źle jest z dostępem do internetu.
W wielu bieszczadzkich wsiach telefon w budce wciąż stanowi jedyną możliwość kontaktu ze światem. Tak samo źle jest z dostępem do internetu. FOT. Krzysztof Potaczała
W ciągu kilku lat w Bieszczadach znikną miejsca, w których brakuje sieci telefonicznej i internetowej.

Dostęp do nich uzyska 90 procent gospodarstw. W 100 procentach skorzystają firmy i instytucje.

Sieć powstanie w większości z pieniędzy Unii Europejskiej. Obejmie województwa położone na tzw. ścianie wschodniej, w tym podkarpackie.

Zakres inwestycji zostanie określony odrębnie dla każdego z powiatów, zgodnie z potrzebami.

Porozumienie w tej sprawie podpisały w zeszłym tygodniu Telekomunikacja Polska SA, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Urzędy Marszałkowskie wschodnich województw.

- Program "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" pozwoli wykorzystać pieniądze unijne na rozwój Internetu w gminach - mówi Maciej Witucki, prezes TP SA.

Koniec z wykluczeniem

Jednym z obszarów tzw. "wykluczenia cyfrowego" są Bieszczady. W wielu wsiach o Internecie można tylko pomarzyć. Tak samo źle jest z telefonami.

- U nas tylko kilku mieszkańców ma stacjonarny telefon - mówi mieszkaniec Jureczkowej w gminie Ustrzyki Dolne.

- Można sobie kupić komórkę. Problem w tym, że przeważnie nie ma zasięgu.

Białe plamy

Podobnych telefonicznych białych plam jest więcej. Wojtkowa, Wojtkówka, Grąziowa, Chwaniów, Liskowate, Bandrów to tylko część miejscowości, w których telefon jest wciąż luksusem.

W wielu szkołach dzieci nie mogą korzystać z internetu, więc mają edukację na gorszym poziomie niż ich rówieśnicy w innych regionach Polski.

- Proces pokrywania nowoczesną siecią teleinformatyczną białych plam będzie przebiegał etapami i we współpracy z samorządami lokalnymi - informuje Izabella Szum z Biura Prasowego Grupy TP w Krakowie.

- Plan przewiduje, że większość wsi i obrzeży miasteczek otrzyma dostęp do szerokopasmowego Internetu najpóźniej do 2013 r. Cykl inwestycyjny dla każdego powiatu nie będzie dłuższy niż dwa lata.

Za 300 milionów euro

Projekt jest jednym z kluczowych przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Jego całkowity koszt to 300 mln euro. 255 mln będzie pochodziło z pieniędzy europejskich, a 45 mln euro z budżetów województw Polski wschodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24