MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Docieplamy dom

JÓZEF LONCZAK
Jednak styropian mimo, że jest tak popularny nie wszędzie powinien być stosowany. Nie naddaje się np. do docieplania budynków drewnianych ze względu na słabą paroprzepuszczalność. W tym wypadku zdecydowanie lepsza jest wełna mineralna, tak jak do docieplania budynków wysokich, gdyż wełna jest całkowicie niepalna.
Jednak styropian mimo, że jest tak popularny nie wszędzie powinien być stosowany. Nie naddaje się np. do docieplania budynków drewnianych ze względu na słabą paroprzepuszczalność. W tym wypadku zdecydowanie lepsza jest wełna mineralna, tak jak do docieplania budynków wysokich, gdyż wełna jest całkowicie niepalna. Archiwum
Obniżenie kosztów ogrzewania dzięki ociepleniu ścian przyniesie oczekiwane efekty na długie lata, jeżeli rozsądnie potraktujemy to zagadnienie. Inwestor musi, podjąć kilka ważnych decyzji. Wybrać materiały, grubość, system docieplenia i wykonawcę.

- Od technologii docieplenia ścian powinniśmy oczekiwać nie tylko spełnienia wymagań termicznych, czyli osiągnięcia wymaganego tzw. współczynnika przenikania ciepła Uk ≤ Uk(max), który opisuje, ile ciepła "ucieka" przez ścianę czy dach. Pod uwagę powinniśmy brać też oddychanie ścian oraz akustykę i bezpieczeństwo ogniowe budynku - radzi Maciej Mosiądz, kierownik doradztwa technicznego w firmie Rockwool Polska.

Aby było ciepło

Izolacyjność termiczna to podstawowy parametr decydujący o grubości ocieplenia, jaką należy użyć, by ściana była ciepła i energooszczędna. Z reguły najlepiej sprawdzają się ściany zbudowane z minimum dwóch warstw: konstrukcyjnej o grubości ok. 25 cm (mur z cegły, czy pustaków) i izolacyjnej o grubości 10-15 cm.
- Warstwę izolacji zabezpieczamy siatką zatopioną w kleju oraz tynkiem cienkowarstwowym (np. mineralnym, czy akrylowym). Będziemy wówczas mieli ścianę dwuwarstwową. Jeśli izolację obmurujemy np. ścianką z cegły z klinkierowej wówczas będzie to ściana trójwarstwowa.

Spór od lat

Od lat toczą się spory, który materiał jest lepszy styropian czy wełna mineralna. Klienci wybierają częściej styropian. W jakich proporcjach? - Zdecydowanie wygrywa styropian, możę nawet 96 - 98 procent, do 4 - 2 proc. w stosunku do wełny mineralnej. Dlatego, że jest tańszy, i łatwiejszy w obróbce- wyjaśnia Marian Blok, współwłaściciel rzeszowskiej firmy BIMAT, która zajmuje się m. in. dostawą materiałów budowlanych i dociepleniami budynków .
Decydując się na jeden z tych materiałów musimy wybrać także odpowiednie, klej, siatkę, kołki mocujące i jeden z wielu rodzajów tynku cienkowarstwowego.
- Podejmując decyzję o ociepleniu możemy sami kupować wszystkie potrzebne materiały kierując się radą sprzedawcy, ceną i własną intuicją. Do tego musimy wybrać ekipę, która dociepli dom. Jednak przy wyborze materiałów nie należy kierować się wyłącznie ceną, gdyż może ona oznaczać niestetety niższą jakość materiału - podpowiada Maciej Żywicki z firmy Bimat.

Nasza rada:

Jednak lepiej poszukać firmy, która dociepli nam domek "na gotowo" w jednolitym sprawdzonym systemie i co najważniejsze z gwarancją wykonania. To firma zajmie się też transportem materiałów i zabezpieczy odpowiednie rusztowanie. Zamawiając ocieplenie w firmie płacimy także za materiały i usługę 7 proc. VAT. Gdy kupujemy materiały sami, płacimy za nie 22 proc. VAT-u.

Styropian

Zalety: cena, łatwość obróbki i składowania, nienasiąkliwość.

Wady: słabsza izolacyjność akustyczna i paroprzepuszczalność, oraz niska odporność na wysoka temperaturę.

Wełna mineralna

Zalety: wysoka izolacyjność akustyczna i paroprzepuszczalność (ściany "oddychają"), wysokie bezpieczeństwo pożarowe (jej temperatura topnienia wynosi powyżej 1000 st. C, dlatego jest wykorzystywana w budownictwie jako zabezpieczenie przeciwpożarowe, tworzące barierę ogniową.

Wady: wyższa cena, trudniejsza obróbka i wymaga staranniejszego składowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24