MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gniazdko na poddaszu

Józef Lonczak
Pierwsza warstwa ocieplenia poddasza, układana między krokwiami, może być układana sprawnie przez tylko jedną osobę jeśli zastosujemy płyty, które posiadają zdolność do samodzielnego utrzymywania się między krokwiami.
Pierwsza warstwa ocieplenia poddasza, układana między krokwiami, może być układana sprawnie przez tylko jedną osobę jeśli zastosujemy płyty, które posiadają zdolność do samodzielnego utrzymywania się między krokwiami. Archiwum
Mieszkanie na poddaszu może być nie tylko urokliwe i fascynujące, ale i stosunkowo tanie. To wydaje się być dobra propozycją, szczególnie dla młodych małżeństw, dla których wędrówki na poddasze nie będzie stanowić żadnego problemu przez najbliższe lata.

Oczywiście nie każdy strych naddaje się pod względem technicznym (konstrukcyjnym) do przebudowy na mieszkanie. Dlatego w tej sprawie zawsze należy poradzić się u doświadczonego projektanta lub architekta. Aby jednak, wymarzone mieszkanie "pod dachem" zachwycało gości, a przy tym było przytulne i bezpieczeństwo, musi być perfekcyjnie zaizolowane termicznie, dźwiękowo i przeciwwilgociowo.

Uwaga na okazje

Dobre okazje się zdarzają, ale niezbyt często. Znajomy nabył od rodziny całkiem tanio mieszkanie na poddaszu. Wraz z żoną zachwycał się magią skosów i widokiem drewnianych belek. Ba, mieszkanie było nawet po remoncie i "grubo" ocieplone. Jednak już pierwsze przymrozki wystudziły poczucia szczęścia u młodych mieszkańców. Wiosną rozpoczęli remont… od nowa.

Wymagania

Specjaliści od wykończenia wnętrz zwracaja uwagę, że poddasza użytkowe są szczególnie wrażliwe na wszelkie błędy w sztuce budowlanej. Bowiem szeroko rozumiana izolacja poddasza nie tylko powinna zabezpieczać przed stratami ciepła w zimie i izolować przed gorącem nagrzanego dachu latem, ale również ma również zabezpieczać przed przeciekami oraz gwarantować komfort akustyczny, co szczególnie staje się istotne, gdy rzęsisty deszcz bębni po blaszanym pokryciu i nie pozwala nikomu zasnąć.
Spełnienie tych wymagań jest możliwe pod dwoma warunkami. Pierwszy warunek, to użycie dobrej jakości materiałów. Najlepiej zresztą jednej firmy i kupowanych u jednego dostawcy, ponieważ potem unikniemy kłopotliwego dochodzenia roszczeń w przypadku reklamacji ( producent odpowiada za jakość materiału, ale winny może być też sprzedawca, który mógł niewłaściwie przechowywać wełnę mineralną). Drugi warunek, to prawidłowe i dokładne wykonanie.

Skrupulatność

- Przy ocieplaniu poddasza, niezwykle istotne jest dokładne wypełnienie wszystkich izolowanych przestrzeni. Doskonale nadają się do tego materiały miękkie i sprężyste, jak kamienna wełna mineralna. Oszczędność ciepła ściśle zależy od grubości ułożonej warstwy ocieplenia. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego powinna, więc wynosić minimum 22-25 cm - wylicza Maciej Mosiądz, kierownik doradztwa technicznego w firmie Rockwool Polska.

Dwie warstwy

To zazwyczaj więcej niż wysokość krokwi (standardowo ok. 16 cm), dlatego najlepiej układać ocieplenie w dwóch warstwach - pierwszą między krokwiami i drugą pod nimi (np. firma Rockwool poleca specjalny zestaw: zrolowane płyty Toprock jako pierwsza warstwa i płyty Superrock jako druga).

Cicho sza

Jeśli myślimy o ciszy, powinniśmy izolować wełną kamienną. Jej właściwości - oprócz izolacji cieplnej - zapewnią odpowiednią izolacyjność akustyczną dachu. Ważne jest też bezpieczeństwo - dodaje Maciej Mosiądz.
Drewnianą konstrukcję dachu dobrze jest zabezpieczyć przed ogniem. Obudowanie jej niepalną wełną kamienną stworzy dodatkową barierę ogniową i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pożaru. Na koniec para wodna, która zawsze powstaje w mieszkaniu, lecz nie powinna się w nim gromadzić. To dodatkowy argument za wełną, która jest paroprzepuszczalna i dzięki temu zapewnia zdrowy, korzystny mikroklimat.

Czy wiesz, że...

Na poddaszu mieszkalnym nie można zapomnieć o prawidłowej wentylacji połaci dachowej, która zabezpiecza przed zawilgoceniem ocieplenia i korozją drewnianej konstrukcji. Możemy zapewnić ją na dwa sposoby, stosując:
a) pokrycie szczelne dla pary wodnej, gdy wentylację zapewnia dodatkowa szczelina wentylacyjna,
b) pokrycie nieszczelne dla pary wodnej, gdy wentylację zapewnia membrana wysokoparoprzepuszczalna. Decyzję, który typ połaci dachowej należy wykonać w naszym poddaszu powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Porad udzielają np. doradcy firmy Rockwool pod numerem infolinii: 0801 660 036, 0601 660 033.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24