MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukcesy małe i duże

JANUSZ PAWLAK
Za kilkanaście dni, dokładnie 8-9 lutego, kierowcy wystartują do zmagań na trasie I Bieszczadzkiego Rajdu Zimowego. Tą imprezą, przygotowywaną przez Automobilklub Małopolski w Krośnie, zacznie się kręcić karuzela w regionalnym sporcie samochodowym.

Nim zmagania ruszą na dobre, warto powiedzieć słów parę o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach na podwórku automobilistów z Podkarpacia w minionym roku.

Rajdy, wyścigi

Największą z imprez sportowych był Rajd Rzeszowski. Na jego starcie pojawiło się 100 załóg, włącznie z reprezentantami pierwszej ligi kierowców rajdowych. Równie imponujące grono zawodników (170 kierowców i ponad 200 pilotów) przewinęło się przez osiem eliminacji Mistrzostw Rzeszowskiego Okręgu PZM-ot i cztery rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski - Bieszczadzki Wyścig Górski.

Najwyżej na podium

Reprezentanci woj. podkarpackiego zaznaczyli swoją obecność w rankingu najlepszych polskich kierowców. Grzegorz Grzyb (Moto-Car ?93) wyjeździł tytuł mistrza kraju w klasie N-3, został też zwycięzcą w klasyfikacji "Talent Roku". Robert Kujawski (Moto-Car ?93) wywalczył tytuł mistrza Polski w Wyścigach Górskich w klasie N-2, a z Rafałem Rzemieniem zwyciężył w rajdowym Pucharze PZM-ot w klasie N-2. Mariusz Borczyk (Automobilklub Małopolski w Krośnie) zdobył III miejsce w Wyścigach Górskich w klasie A-2000. Równie dobrze w górach pojechał Grzegorz Duda (A. Małopolski) plasując się na VI miejscu w klasyfikacji generalnej Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Na dwóch kołach

Po latach chudych odradza się sport motocyklowy. I tak Automobilklub Małopolski przygotował eliminację mistrzostw Polski i eliminację "Pucharu PZM-ot" ENDURO - Rajd Bieszczadzki. Klub Motorowy "EMDEK" z Rzeszowa przeprowadził 3 eliminacje Mistrzostw Okręgu w TRIALU oraz z Automobilklubem Stalowa Wola 3 eliminacje rejonowe i Finał Okręgowy Motocyklowego Pucharu Polski.
Reprezentacja Rzeszowskiego Okręgu PZM-ot uplasowała się na II miejscu w Finale Ogólnopolskim Pucharu Polski w Świdnicy a zawodnicy Automobilklubu Rzeszowskiego wyjeździlli na tej samej imprezie 3 miejsce.

Jeżdżące starocie

Do grona najlepszych dołączyli posiadacze jeżdżących staroci. W sierpniu odbyła się w Rzeszowie eliminacja Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Automobilklub Rzeszowski został wicemistrzem Polski Pojazdów Zabytkowych. Także na medal spisali się jego reprezentanci: Damian Iwiński jest wicemistrzem kraju w kategorii motocykli. W tej samej klasyfikacji Marek Majchrowski uplasował się na IV pozycji.

Ważne bezpieczeństwo

Od wielu lat mocną stroną poczynań PZM-ot są działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego: w szkołach podstawowych, średnich, na obozach, koloniach itd. Ludzie dbający o bezpieczeństwo zmotoryzowanych, a zgrupowani w klubach ratownictwa także prowadzą rywalizację pomiędzy sobą. Najlepszymi ratownikami w woj. okazała się ekipa Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego "Nil" Kolbuszowa. Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego zajął zaś pierwsze miejsce w klasyfikacji kubowej na szczeblu ogólnopolskim.
PS. Podczas uroczystego podsumowania sezonu w regionalnym sporcie automobilowym Zdzisław Siewierski, wojewoda podkarpacki, uhonorował zasłużonych działaczy PZM-ot odznaczeniami państwowymi: Annę Gliniak Złotym a Marię Parys Srebrnym Krzyżem Zasługi. Józefa Biernackiego wyróżniono tytułem Zasłużony dla Polskiego Związku Motorowego.